sexuální trauma a prožívání intimity v páru
- janahrazdilova
- 22. 2.
- Minut čtení: 4
Aktualizováno: 24. 2.
"Na začátku to bylo v pohodě, měli jsme normální vztah a normální sex. Až postupem času se to začalo měnit. Momentálně spolu nemáme sex vůbec. Nikdy nevím, jestli něco neudělám špatně, jestli je zrovna teď ten dotek ok nebo ne. Cítím se bezmocně. "
"Nejde mi přiblížit se. Ani dotekem, sex už vůbec nepřichází v úvahu. Je to pocit ohrožení. Obrovská panika, že nemůžu mít v tu chvíli nic pod kontrolou. A zároveň mám velké výčitky, že kvůli mě nemůžeme mít normální vztah."
Takto nebo podobně mohou mluvit páry, kterým se nedaří být spolu v intimitě a mít spolu sex v důsledku zkušenosti se sexuálním násilím, kterou si partner či partnerka přináší do vztahu z minulosti. Prožité sexuální trauma může mít obrovský vliv na naši sexualitu. Jedním z důsledků mohou být také problémy v partnerské intimitě. Potíže v intimním soužití mohou být zprvu nenápadné a plíživé, mohou však vést až k úplné paralýze ve vztahu a vyčerpání obou partnerů. Cestou ze začarovaného kruhu může být společné poradenství páru v kombinaci s psychoterapií.
Zpracování traumatu v individuální psychoterapii má svůj čas a své tempo, vyžaduje trpělivost všech zúčastněných. Neexistuje obecná lhůta, kdy se pracuje v terapii a pak „už by to mělo být dobré“. Někdo se může cítit mnohem lépe již za půl roku, někdo za pět let, někdo za deset let. Je to velmi individuální a záleží na mnoha okolnostech. Je to však důležitý krok vedoucí k obnovení integrity jednotlivce a jeho základního pocitu bezpečí při fungování v každodennosti. Individuální psychoterapii někdy vítají i partneři/ky, kteří nemají zkušenost se sexuálním násilím, ale fungování ve vztahu zatíženém sexuálním násilím pro ně může být velmi náročné. Intenzita a hloubka potřebné práce při zpracování sexuálního traumatu je velmi individuální a má na to vliv mnoho okolností. Jedním z důležitých faktorů je přístup partnera/ky.
Postupem času se v individuální psychoterapii věnované zpracování traumatických zkušeností začne více otevírat prostor pro partnerská témata. Přizýváme tedy partnera či partnerku na partnerské poradenství. Často i opakovaně. Hledáme podporu pro oba partnery. Tak, aby se oba partneři cítili, že mají svůj bezpečný prostor a možnost sdílet a ventilovat své prožívání. Pojďme si udělat bližší představu, o čem by takové párové poradenství v oblasti sexuálního traumatu mohlo být.
1. Porozumění traumatu
Sexuální násilí zanechává hluboké psychické jizvy a může ovlivnit nejen vztah jednotlivce k sobě samému, ale i jeho schopnost fungovat v intimním vztahu. Důležité je, aby partner, který násilí neprožil, měl alespoň základní pochopení pro to, jak trauma funguje, jak může ovlivnit nejen sexuální, ale celkové prožívání druhého partnera. Mnohé oběti sexuálního násilí mohou mít problémy s důvěrou, mohou cítit úzkost, strach nebo mohou mít ztížený přístup k vlastní sexualitě.
Poradenství pro páry se soustředí na to, jak toto trauma uchopit a jak se vyhnout neúmyslnému vyvolávání bolestných vzpomínek. Důležité je naučit se rozpoznávat spouštěče (triggery), které mohou vyvolat traumatické vzpomínky, a jak s nimi pracovat. Pokud se toto může páru začít dařit, začíná se posilovat pocit bezpečí ve vztahu, což je základní předpoklad našeho lidského fungování nejen v oblasti intimity, ale kdekoliv a kdykoliv.
Zlepšení komunikace
Otevřená, jemná a respektující komunikace je klíčová. Partner, který prožil sexuální násilí, může mít problém vyjádřit své pocity nebo potřeby týkající se intimity. Může to být způsobeno pocity studu, viny nebo jednoduše strachem z nepochopení. Poradenství pomáhá páru vytvořit prostor, kde je možné o těchto tématech mluvit bezpečně, aniž by se cokoliv nutně tlačilo.
Důraz je kladen na aktivní naslouchání a vyjadřování pocitů tak, aby bylo respektováno to, co každý partner cítí. Poradce může také navrhnout techniky, jak zlepšit vzájemné porozumění a jak vytvořit zdravý rámec pro sdílení těchto citlivých témat.
3. Obnova důvěry
Důvěra je v každém vztahu základem, ale v páru, kde jeden z partnerů prožil sexuální násilí, může být její obnova obzvlášť náročná. Osoba, která byla sexuálně zneužita, může mít strach, že bude opět zraněná nebo že její potřeby a hranice nebudou respektovány. Poradenství pomáhá oběma partnerům porozumět tomu, jak budování důvěry v intimní a emocionální rovině může být pomalý a postupný proces.
Důvěra se obnovuje postupně, malými kroky, které mohou zahrnovat i jasné stanovení hranic a jejich respektování. Partner, který nenosí traumatické zkušenosti, se učí, jak reagovat citlivě na potřeby a hranice svého partnera a jak reagovat na situace, které mohou vyvolat stres nebo trauma.
4. Intimita a sexualita
Vztah, ve kterém jeden z partnerů prožil sexuální násilí, může čelit problémům v oblasti intimity a sexuality. Trauma může ovlivnit nejen to, jak osoba vnímá sex, ale také to, jak prožívá fyzický kontakt obecně. Mnohé oběti násilí mohou mít pocity odpojení od vlastního těla, velký strach z opětovného zážitku překračování hranic, mohou zažívat tlak a stres.
Poradenství v tomto ohledu může pomoci páru najít nový způsob intimity, který bude pro obě strany bezpečný a příjemný. Někdy je třeba začít s velmi malými kroky, které zahrnují spíše emocionální než fyzickou intimitu. Cílem je, aby obě strany našly způsob, jak obnovit svou sexuální i emocionální blízkost, přičemž důraz je kladen na to, aby nebyly porušovány žádné osobní hranice.
Práce se sexuálním traumatem vyžaduje jak v individuální rovině, tak v rovině prožívání páru hodně trpělivosti. Má to ale smysl a umožňuje to změnu k lepšímu.
Důležité je o tom mluvit.
Držím palce!
Yorumlar